Windykator , czyli Strach ma wielkie oczy

WindykatorKiedy bo 30 dniach dalej nie chcesz, lub nie możesz spłacić raty swojego zobowiązania zdarza się że kontaktuje się z Tobą windykator z banku, lub pracownik zewnętrznej firmy windykacyjnej. Uwaga pierwsza, pamiętaj, że to nie komornik.

Ich zadaniem jest  ściągnięcie zobowiązania (namówienie Ciebie do dobrowolnej spłaty) i nic innego nie jest dla nich ważne. Często tak właśnie zachowują się pracownicy działu windykacji banku lub zewnętrznej firmy windykacyjnej działającej na zlecenie banku i  niestety bywają niemili oraz aroganccy. Potrafią dzwonić do dłużnika po nocach lub wcześnie rano, także do sąsiadów lub do zakładu pracy.  Straszą lub grożą ze zabiorą nam wszystko lub przyjdą z komornikiem sprawdzą majątek itp.

Nie jest to oczywiście  prawda. Pracownicy windykacji mają bardzo ograniczone możliwości działania, nie są jak komornik urzędnikami i nie mają absolutnie takich praw.

Nie mają prawa Cię straszyć, czy grozić Ci, jeśli stanie się coś takiego musisz napisać i wysłać skargę na konkretną osobę, bo nie wolno im atakować dłużnika w taki sposób. Windykatora nie musisz wpuścić do domu, nie zajmie on majątku ani pensji.

Nie należy się ich bać trzeba z nimi rozmawiać i mówić jak jest,  w miarę możliwości starać się raczej dogadać i ustalić jakieś sensowne i możliwe do zaakceptowania warunki spłaty.

Jeśli dysponujemy jakąś wolna kwota, nawet mniejszą niż całość zadłużenia warto wpłacić cokolwiek – będziemy wtedy wyglądali trochę lepiej w oczach wierzyciela.

Windykatorzy zazwyczaj proponują wpłatę części zadłużenia a potem ugodę i powrót do dotychczasowych  warunków umowy, lub pomagają uzyskać nowe warunki do  spłaty tak aby było Cię na nie stać, tak by dać Ci szanse na uniknięcie egzekucji komorniczej.

Jeśli naszym problemem jest tylko windykacja czyli nasze opóźnienia wynoszą ok  30-90 dni,a nawet czasem więcej, jest jeszcze szansa na przeniesienie zadłużenia i konsolidacje w innej instytucji. Szanse nadal masz wtedy w SKOK-ach.
Czasem będzie potrzebny poręczyciel, czasem mogą być potrzebne jakieś dodatkowe zabezpieczenia, ale warto spróbować starać się  przenieść zadłużenie z drogiego banku wydłużając okres spłaty, można dzięki temu  też zyskać zwrot ubezpieczenia na pokrycie przyszłych rat.

Dodatkowo  możemy wtedy wyczyścić trochę historie kredytową, która w ostatnim czasie na pewno nie wygląda dobrze.

To pozwoli nam po jakimś czasie poszukać innej może korzystniejszej oferty w przyszłości.

Kamil Rzepecki

Od 2008 roku jestem związany z finansami. Zajmuje się pożyczkami i kredytami. Piszę porady z zakresu pożyczania i oddłużania.

Dodaj komentarz