Skok Polska, Skok Zachodnia Kasa Stefczyka, jak to z nimi jest ?

Kasa StefczykaMimo tego że SKOK-i działają w Polsce już bardzo długo, Wiele osób nie za bardzo wie jaka jest ich oferta. Na forum dalej można przeczytać pytania typu: Czy SKOK jest bezpieczny, przecież to nie bank, czy iść tam po kredyt czy będzie jak w providencie itp:) SKOK-ów w Polsce jest bez liku, pewnie ok 100 różnych mniejszych lub większych kas, które powstawały przy większych zakładach.

Największa w Polsce zdecydowanie jest KASA Stefczyka, cała grupa skupia także kilka innych między innymi SKOK Polska, SKOK Zachodnia, Wspólnota i Kasy Stefczyka.Cała grupa ma podobne zasady działania i warunki produktów kredytowych więc chyba warto je mniej więcej poznać i przekonać się jak jest w praktyce.

SKOK-i to nie banki. Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo Kredytowe nie działają w oparciu o prawo Bankowe a o spółdzielcze. Nie nadzoruje ich jeszcze KNF ale nie znaczy to że jest to jakaś samowolka:) Kasy są wg. Prawa organizacjami non profit. Nadzoruje je natomiast Krajowa SKOK, która dba o bezpieczeństwo środków, czy ogólne zasady funkcjonowania.

Pieniądze na lokatach czy rachunkach w SKOK są chronione w sposób podobny jak w Banku.

A co z kredytami i pożyczkami ?

Faktycznie SKOK-i w tym Kasy Stefczyka nie Stosują rekomendacji KNF, a więc nie obowiązuje ich także ostatnia rekomendacja S. Oznacza to że nie ma tu takich ograniczeń jakie pojawiają się w bankach, w kwestii dochodu klienta i jego procentowego obciążenia dopuszczającego do dalszego zaciągania zobowiązań. W SKOK mamy ograniczenie raczej kwotowe. Czyli klient musi mieć np. taki dochód, który po odjęciu wszystkich rat wyniesie dla emeryta np. 480 zł a dla pracującego 700zł. A więc jeśli masz problem ze zdolnością w Banku, SKOK może być dla Ciebie rozwiązaniem.

SKOKi sprawdzają BIK, choć niektórzy myślą inaczej. Ale prawdą jest że SKOKi bardziej łagodnie podejdą do problemów ze spłatą. Kasa Stefczyka akceptuje opózniania do 90 dni w BIK, także spora ilośc zapytań nie dyskwalifikuje Cię, w SKOK-ach nie jest to wielkim problemem , w przeciwieństiwe do Banków.

Maksymalny okres kredytu to jednak tylko5 lat czyli 60 miesiecy, co dla niektórych jest zbyt krótkim czasem. Jeszcze niedawno możliwe było uzyskanie kredytu hipotecznego na 10 lat jednak od zmian w prawie Bankowym nie ma jeszcze nowych zasad jego udzielania, wnioski są nie przyjmowane na ten moment.

Koszty kredytu to zazwyczaj od 15 do ok 20 % w zależności od kosztów, dochodów klienta czy jego historii kredytowej. Na RRSO składaję sie też koszty którymi są: min. opłata za rozpatrzenie wniosku-20 zł, opłata członkowska-90 zł, prowizja lub prowizja i ubezpieczenie od utraty życia – średnio 9 % kwoty kredytu.

Koszty kredytu są odliczane od kwoty wnioskowanej. A więc jeśli bierzemy brutto 10 000 zł w SKOK, od tej kwoty będą odliczone opłaty przygotowawcze oraz ubezpieczenie czy prowizja więc do ręki dostajemy jakieś 9000 zł.

Do kredytu dostajemy rachunek ROR, który jest jednoczeńsnie zwykłym kontem, jak i rachunkiem do spłat naszego zobowiązania.

Przy wcześniejszej spłacie, odsetki naliczane sa tylko do momentu spłaty.Możliwy jest zwrot ubezpieczenia.

W SKOK nie dostaniesz raczej kredytu jeśli jesteś młody masz do 25 lat, jeśli masz pusty BIK, pracujesz w branży budowlanej, masz umowę o dzieło, masz tylko umowę zlecenie na krótki okres, masz bardzo słaby BIK. W takich przypadkach bez poręczenia będzie problem.

Jeśli masz BIK do 90, a najlepiej do 60 dni masz szansę.

20 000 możesz dostać na 3 lata na samo oświdczenie o zatrudnieniu. Do 100 000 zł bez hipoteki.

Bez zgody współmałżonka do 20 000 zł lub 10x wynagorodzenia.

Rolnicy – dochód liczony albo z Zaśw. z gminy, albo faktur, potem dzielony na 12 miesięcy i mnożony x30%.

Działalność gospodarcza-Musi być opłacany ZUS i US. Dochód liczony na podstawie 6 ostatnich wpłat do US.

Czy SKOK jest więc jakąś niepewną instytuacją? Napewno nie. W tym momencie podejrzewam że to właśnie SKOKi mają najwięcej klientó, bo tam mają oni jeszcze jako taką zdolność a i BIK mają wszyscy coraz gorszy a Banki nie przepuszczą już wtedy. SKOKi to teraz jedyna szansa uzyskania gotówki na normalnych warunkach dla coraz większej ilości klientów. Napewno warto się nad ich ofertą zastanowić.

Kamil Rzepecki

Od 2008 roku jestem związany z finansami. Zajmuje się pożyczkami i kredytami. Piszę porady z zakresu pożyczania i oddłużania.

Dodaj komentarz