Rok bez ZUS z kredytem w Idea Banku w praktyce

Idea BankJeśli szukasz kredytu na Start dla nowej firmy masz nie lada zadanie.  Prawie żaden bank nie oferuje na tym etapie finansowania, a jeśli nawet to wymagane są solidne zabezpieczenia.

Dlatego nowa oferta Idea banku wydaje się naprawdę zbawieniem dla młodych przedsiębiorców, tym bardziej że bank oferuje także pomoc w założeniu działalności a przede wszystkim rok bez ZUS. Jak to możliwe i czy faktycznie jest to złota okazja? 

Sam tytułowy rok bez ZUS to bonus w wysokości 400 zł miesięcznie wypłacanych na konto przedsiębiorcy przez pierwszy rok prowadzenia firmy. Ma ono wystarczyć na opłacenie preferencyjnego ZUS-u jakiemu podlega przez ten okres osoba startująca z biznesem Łącznie bank daje więc 4800 zł nowemu klientowi, ale nie ma nic za darmo.

Bonus ten otrzymasz jeśli wezmiesz kredyt ale o określonych parametrach i na określonych warunkach,

Musisz mianowicie wziąć minimum 50 000 zł kredytu na 10 lat, a jego oprocentowanie jest zmienne i wynosi minimum 12 % w skali roku.

Dodatkowo musisz zobowiązać się do podpisania umowy o abonament na usługi księgowe z Tax Care. To dodatkowy kosz minimum 49 zł a w większości wypadków będzie to 100 zł.

A więc koszty kredytu to odsetki ok 40 000 zł za cały okres plus jakieś ok 14 000 za obsługę księgową.

Oczywiście jakakolwiek zaległość z płatnością raty może doprowadzić do utraty ekwiwalentu z banku więc należy się pilnować.

Jak widać, nie ma lekko ale ten kto ma pieniądze ustala warunki, problem to tylko niejasny przekaz z którego wnioski można mieć inne niż jest to w rzeczywistości. Jeśli szukasz pieniedzy na start, warto się nad tym zastanowić, ale uwzględnić trzeba też niedogodności związane z dodatkowymi warunkami.

Kamil Rzepecki

Kamil Rzepecki

Od 2008 roku jestem związany z finansami. Zajmuje się pożyczkami i kredytami. Piszę porady z zakresu pożyczania i oddłużania.

Dodaj komentarz