Pożyczka bez zwrotna w Idea Banku w praktyce

Idea BankPojawił się w ofercie Idea Banku nowy produkt przeznaczony dla małych przedsiębiorców, startujących dopiero ze swoim biznesem.

Pożyczka bezzwrotna bo tak jest reklamowany ten produkt ma być innowacyjnym rozwiązaniem niespotykanym dotąd w Polsce, ale czy w praktyce tak, jest?

Moim zdaniem jest tu lekki nie smak, bo nie jest to do końca tak jakby się wydawać mogło, o co chodzi?

Może  najpierw suche fakty:

Kredyt ma być dostępny nawet na start więc długość prowadzenia działalności ma nie mieć znaczenia.

Decyzja o przyznaniu ma być podejmowana bardzo szybko dodatkowo brak dodatkowych kosztów, prowizja to 0 %.

Maksymalna kwota pożyczki to 15 000 zł,  a okres spłaty to nawet 120 miesięcy.

Dodatkowo jest możliwość wrzucenia całości kredytu w koszty, a nawet umorzenia kapitału na koniec umowy.

Wszytko wygląda całkiem całkiem, ale szczegóły oferty dają już do myślenia.

Po pierwsze, spłacasz tylko odsetki które możesz wrzucić w koszty, niby fajnie ale odsetki od tych 15 000 to 300 zł miesięcznie przy rozłożeniu na 120 miesięcy. Daje to łączny koszt 36000 zł a mówimy tu o samych odsetkach.

Po drugie, sam chwyt jakim jest umorzenie kapitału na koniec kredytu obwarowany jest warunkami narzuconymi przez bank, jakimi może być np. podpisanie umowy na usługi księgowe z Tax Care co znowu daje dodatkowe koszty …

Podsumowując, jeśli myślałeś że ktoś da Ci coś za darmo to nie bierz kredytu Bezzwrotnego bo może on Cie w Idea Banku sporo kosztować. Jeśli jednak nie pogubisz się w warunkach oferty, możesz skorzystać z jednego z nielicznych rozwiązań dla nowych firm na rynku.

Kamil Rzepecki

Od 2008 roku jestem związany z finansami. Zajmuje się pożyczkami i kredytami. Piszę porady z zakresu pożyczania i oddłużania.

Dodaj komentarz