Nie chce tego kredytu, co teraz?

nie chce kredytRzadko bo rzadko, ale zdarza się, że po podpisaniu umowy kredytowej następnego dnia zmieniamy zdanie. Po przespanej dobrze nocy uświadamiamy sobie, że jest zbyt drogi, koszty okazują się duże, albo po prostu nagle wpadają nam do rak jakieś pieniądze więc po co płacić przez dłuższy czas raty kredytu bankowego.  Co zrobić kiedy dostaniemy takiego olśnienia? Czy w ogóle po podpisaniu umowy możemy od tak się rozmyślić, odstąpić od umowy i oddać kredyt który dopiero tak bardzo chcieliśmy uzyskać? Co będziemy musieli zrobić? I czy bank nie obciąży nas kosztami?

Kredyt to produkt jak każdy inny, możesz go traktować jak towar ze sklepu. Zdarza się że coś nagle przestaje Ci się podobać, coś jest nie tak czy po porstu nie jest Ci potrzebne. Co musisz zrobić kiedy chcesz zrezygnować z kredytu?

Każdy konsument może odstąpić od umowy kredytu konsumenckiego w terminie 14 dni od zawarcia umowy. Informację o możliwości odstąpienia powinna zawierać umowa. Najpewniej dostałeś takie oświadczenie, powinieneś się z nim zapoznać, poszukaj go pod koniec umowy kredytowej jaką masz u siebie.

Jeżeli w umowie nie zapisano, że konsument ma prawo do odstąpienia jego prawo nie wygasa. Może on nadal zerwać umowę tyle że w terminie 14 dni od otrzymania informacji o prawie odstąpienia.

Aby skutecznie odstąpić od umowy klient musi złożyć kredytodawcy oświadczenie o odstąpieniu.

Bank  powinien przy zawieraniu umowy dać  konsumentowi wzór pisma o odstąpieniu. W oświadczeniu takim powinny znaleźć się dane kredytodawcy (imię i nazwisko, firma, adres zamieszkania bądź siedziba). A więc praktycznie gotowy druk powinieneś mieć w załączniku.Wystarczy go tylko podpisać i wysłać poczta poleconym na adres banku, ale najlepiej złożyć w oddziale banku w którym podpisywałeś umowę. Masz wtedy pewność że będzie to szybciej zakończone.

Oprócz tego powinieneś zwrócić otrzymane pieniądze, jeśli kredyt był wypłacony. Nie ponosisz kosztów dodatkowych, prowizji za wcześniejszą spłatę czy za ubezpieczenie. Powinieneś pamiętać tylko o wzięciu jakiegoś potwierdzenia i jesteś czysty.

Kamil Rzepecki

Od 2008 roku jestem związany z finansami. Zajmuje się pożyczkami i kredytami. Piszę porady z zakresu pożyczania i oddłużania.

Dodaj komentarz