Komornik umorzył postępowanie egzekucyjne i co dalej

Komornik a postępowanie egzekucyjneMiałeś problem z zadłużeniem? Kiedy wpadłeś w pętle zadłużenia i przestałeś płacić swoje zobowiązania umowy zostały wypowiedziane. Sprawa trafiła najpierw do firmy windykacyjnej a potem do komornika…
Jeśli jednak z powodu utraty pracy czy braku majątku , który można spieniężyć komornik stwierdza, że zadłużenie jest nie do ściągnięcia umarza postępowanie egzekucyjne… co to dla Ciebie oznacza?

Należy bowiem pamiętać , że chociaż egzekucja zostaje wstrzymana, to w ciągu 10 lat może ona zostać wznowiona, a od kiedy zostanie wznowiona znowu jest na to 10 lat i tak w kółko. Każdy Bank ma na pewno dział prawny który wie o tym, więc oznacza to w skrócie  jedno:

W praktyce, dłużnik dostaje wtedy informacje na piśmie z kancelarii komorniczej o umorzeniu postępowania, z powodu braku możliwości wyegzekwowania zadłużenia z uzasadnieniem.
Dzieje się tak kiedy faktycznie nie ma możliwości zajęcia wynagrodzenia bo go nie ma, lub nie ma nic co można by spieniężyć i sprzedać w domu dłużnika…
W praktyce komornik „odpuszcza” wtedy temat, i osoba taka ma chwilę oddechu, mało tego skoro jeden z komorników to stwierdził można podobno tym uzasadnić prośby o umorzenie postępowań w innych sprawach…
Po takim fakcie można być jednak pewnym, że wierzyciel, który skierował sprawę do komornika, czyli na przykład Bank zacznie ponownie naciskać, aby dobrowolnie spłacić zobowiązanie. Ponownie pojawią się telefony oraz pisma  informujące o ostatniej szansie na ugodowe rozwiązanie i tym podobne zabiegi działu windykacji.

Umorzenie postępowania przez komornika nie kończy sprawę zadłużenia. Daje ono czas na unormowanie pewnych spraw, ale w momencie pojawienia się dochodu czy możliwości spłaty egzekucja znowu zacznie obowiązywać, więc w miarę możliwości należy o tym pamiętać i starać się sytuacje ugasić …
PS. sytuacja kiedy komornik umarza postępowanie wydaje się bardzo dobrym momentem do rozpoczęcia negocjacji z bankiem w sprawie rozłożenia zadłużenia na raty oraz umorzenia części odsetek, nie tylko karnych…

Kamil Rzepecki

Od 2008 roku jestem związany z finansami. Zajmuje się pożyczkami i kredytami. Piszę porady z zakresu pożyczania i oddłużania.

Dodaj komentarz