Co zrobić kiedy komornik zajmie konto bankowe ?

KomornikKiedy dochodzi do egzekucji komorniczej jednym z jej elementów jest zablokowanie rachunku bankowego dłużnika. Chodzi o zajęcie środków które się na nim znajdują ewentualnie oszczędności itp.

Często zdarza się że nie wiemy co zrobić w takim wypadku bo zazwyczaj oprócz zablokowanego konta mamy także potrącaną część wynagrodzenia za pracę, co prowadzi do tego że możemy zostać bez środków do życia na pewien okres bo resztki wypłaty przelewane są na zablokowane konto.

Co robić w takiej sytuacji? Przede wszystkim, jeśli masz coś na koncie w momencie blokady, to bank nie przekaże komornikowi nic jeśli kwota jaką tam masz nie jest wyższa niż ok 10 000 zł. Ta kwota jest wolna od egzekucji jeśli znajduje się na Twoim rachunku.

Możliwe jest że bank zablokował wypłatę środków, jednak nie oznacza to że pieniądze są już u komornika. W praktyce bank trzyma te pieniądze i wystarczy że złożysz pisemną dyspozycje wypłaty i bank to zrobi.

Jeśli na konto wpływa Twoja wypłata powinieneś wysłać do komornika informacje o tym fakcie, aby zrezygnował z egzekucji z konta bankowego.

Jeśli nie zgodzi się możesz od razu założyć konto w innym banku, w teorii również może ono zostać zablokowane, ale w praktyce rzadko się tak dzieje.

Możesz także poprosić pracodawcę o wypłacanie pensji do ręki, wtedy po prostu nie będziesz musiał żyć w niepewności albo nie będzie problemu z oczekiwaniem na wypłatę pieniędzy z banku jeśli trzeba będzie prosić o odblokowanie środków.

Jak widać sytuacja nie jest beznadziejna, na pewno chwilowy kłopot jeśli musimy czekać na swoje zarobione pieniądze, ale potem można już tych kłopotów uniknać.

Kamil Rzepecki

Od 2008 roku jestem związany z finansami. Zajmuje się pożyczkami i kredytami. Piszę porady z zakresu pożyczania i oddłużania.

Dodaj komentarz