Bank Provident? O co tu chodzi?

ProvidentW ostatnich dniach głośno było o Największym Banku Świata czyli Chińskim ICBC który ma wejść do Polski, ale w cieniu tych wydarzeń bez rozgłosu, Komisja Nadzoru Finansów zezwoliła także innemu podmiotowi na rozpoczęcie działania w Polsce.

Vanquis Bank, bo o nim mowa może dużo bardziej zmienić zasady gry na Polskim rynku niż Chińczycy. Dlaczego? Bo oferta jest skierowana do klientów z gorszą historią kredytową a sam Bank jest powiązany ze znanym w Polsce Providentem.

Mimo że od 2007 roku brytyjski Provident ma niewiele wspólnego z tym Polskim to rodowód firm jest ten sam. Obie firmy celują w klientów którym banki odmawiają finansowania czyli ze złą historią kredytową, lub bez historii kredytowej oraz z małymi dochodami. Vanquis Bank działa w Wielkiej Brytanii już dłuższy czas. I to on ma przejąć w Polsce część rynku należącego do Providenta, który ma obecnie już prawie milion klientów w naszym kraju.

Ale Brytyjczycy zaoferują nie tylko szybkie pożyczki. W ofercie nowej instytucji znajdą się także karty kredytowe dla tych którzy nie mogą ich uzyskać w Banku. Klienci będą mogli uzyskać je dość łatwo z niewielkimi limitami, które z czasem będą stopniowo powiększane dla stałych klientów.

Dodatkowo dostępne będą pożyczki online i produkty które będą mogły zainteresować osoby zapętlone w inne długi. Pożyczki pod zastaw samochodów czy oddłużenia pod hipoteki to coś na co klienci w naszym kraju czekali, wiele jest w Polsce osób którzy tkwią w bezsensownym zadłużeniu , potrzebują tylko konsolidacji kredytów na dłuższy okres a banki nie chcą nawet z nimi rozmawiać ze względu na gorszy BIK.

Brytyjski Bank dawałby nadzieję na bardziej elastyczne produkty finansowe. Co prawda droższe niż w Bankach bo karta np. na 39 % a pożyczki na ok 40 ale, porównując do RRSO niektórych kredytów gotówkowych dostępnych w Bankach- w eurobanku średnio 32 % to ta różnica robi się coraz mniejsza.

Nie wiem jak wy, ale ja nie mogę doczekać się tego wejścia na Polski rynek Vanquis Bank . Miejmy nadzieje że faktycznie zatrzęsie on Polskim rynkiem finansowym, i będziemy mieli do dyspozycji pożyczki tak łatwo przyznawane jak w Providencie na stosunkowo dobrych warunkach. Jak to będzie w praktyce, zobaczymy za kilka miesięcy.

Kamil Rzepecki

Od 2008 roku jestem związany z finansami. Zajmuje się pożyczkami i kredytami. Piszę porady z zakresu pożyczania i oddłużania.

Dodaj komentarz